Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Upućen zahtjev za privremenu izmjenu uslova održavanja javnog linijskog prijevozu putnika

Upućen zahtjev za privremenu izmjenu uslova održavanja javnog linijskog prijevozu putnika
Pojavom pandemije Covida-19 polovinom marta 2020. izdate su naredbe kojima je zabranjen rad određenih privrednih subjekata, obrazovnih institucija kao i državnih organa, kao i kretanja stanovništva i vršenje javnog linijskog autobusnog prijevoza putnika. Zbog donesenih mjera primjetan je pad privredne aktivnosti u svim oblastima privređivanja, prestanak rada pojedinih privrednih društava i društvenih organizacija, što će rezultirati smanjenjem broja radnih mjesta, slabljenjem životnog standarda stanovništva  i smanjenjem putovanja putnika.

Navedena pojava ima karakter „više sile" te u skladu sa članom 32. stav 2. Zakona o cestovnom prijevozu FBiH obustava prijevoza odnosno nevršenje prijevoza u skladu sa registriranim redom vožnje je opravdana. Međutim, prevoznici se već nalaze u situaciji izmijenjenih privrednih i tržišnih uslova, odnosno, smanjena je tražnja za uslugama prijevoza putnika zbog oslabljene kupovne moći stanovništva, straha od putovanja, smanjenja potraženje za turističkim uslugama i sl.

S tim u vezi, nakon ponovnog započinjanja vršenja prevoza, vjerovatno u trajanju ne kraćem od šest mjeseci, na određenim linijama neće biti ekonomski opravdano vršiti prijevoz na svim registriranim polascima, a moguće da neke linija će u cijelosti biti nerentabilne.

Po prestanku razloga „više sile" član 27. stav 1. Zakon o cestovnom prijevozu predviđa održavanje javnog linijskog prijevoza putnika u skladu sa registriranim redom vožnje, a u slučaju kršenja istog predviđa sankcije u smislu brisanja polazaka ili cijelog reda vožnje, definisano članom 33. stav 2 i 3 istog zakona. Iz gore nevedenih razloga, veliki broj prijevoznika će, ne svojom krivicom i pored želje da nastavi raditi kao i prije epidemije, doći u situaciju da su mu određeni polasci ili cijele linije ne rentabilne te da će mu u slučaju neurednog održavanja, isti biti brisani, mada bi se, nakon određenog perioda,  mogla ponovo ukazati potreba za održavanjem tih polazaka ili linija.

Stoga, Udruženje je uputilo Ministarstvu prometa i komunikacija FBiH zahtjev za privremenu izmjenu uslova održavanja javnog linijskog prevoza putnika, odnosno da se na minilano šest mjeseci nakon ponovnog uspostavljanja mogućnosti vršenja prijevoza, dozvoli stavljanje određenih polazaka ili cijelih linija u stanje „mirovanja" tj. da se i taj period smatra periodom vanrednog slučaja i da se dozvoli nevršenje prijevoza u skladu sa registriranim redom vožnje istih, bez prijetnje i bojazni da će isti biti od strane nadležnih organa brisani.

Kako postoji zakonski osnov definisan Pravilnikom o načinu, uvjetima, postupku i kriterijima utvrđivanja i trajanja privremenog obustavljanja održavanja polaska ili reda vožnje usljed više sile ili vanrednog slučaja u cestovnom prometu Udruženje predlaže da se isti primijeni u periodu od prestanka zabrane obavljanja javnog linijskog prijevoza putnika pa do kraja 2020. godine sa mogućnostu produžena u slučaju da se opća privredna situacija ne popravi do tada.