UPFBiH zahtjeva od kantonalnih vlada da riješe problema neizdavanja rješenja o samoizolaciji
Udruženje poslodavaca FBiH obratilo se premijerima svih kantonalnih vlada u FBiH da riješe problema neizdavanja rješenja o samoizolaciji.
Udruženje poslodavaca FBiH ustanovilo je da sanitarni inspektori u velikom broju slučajeva ne izdaju rješenja o samoizolaciji osobama koje su pozitivne na koronavirus ili su bile u direktnom kontaktu sa zaraženim osobama, već da ih upućuju kod ljekara da im otovori redovno bolovanje, postoji u svim kantonima FBiH.
Ustanovljeno je također da je glavni uzrok tog problema nekoordinirani rad između kantonalnih zavoda za javno zdravstvo, kantonalnih inspekcija i drugih nadležnih organa.
Posljedice toga su višestruke i veoma štetne za poslodavce. Poslodavci su izloženi neopravdanom trošku plaćanja bolovanja, jer bez izdatog rješenja teret plaćanja bolovanja snosi poslodavac, a ne država. Veliki broj otvorenih bolovanja je već zaključen i troškove bolovanja snosili su poslodavci, pa se posodavci pitaju kako riješiti te situacije, obzirom nisu izdata rješenja koja su trebala da se izdaju, a u nekim slučajevima gdje su se izdala rješenja o samoizolaciji ne poklapaju se datum otvaranja bolovanja i datum izdavanja rješenja. Neolakšavajuća oklonosti je i činjenica da su se osobe kojima sanitarna inspekcija nije naložila samoizolaciju, nego su bili na običnom bolovanju, mogle neometano kretati i dolaziti u kontakt sa nezaraženim osobama, što je moglo utjecati na pogoršanje epidemiološke situacije i porasta broja zaraženih osoba u cijeloj FBiH.
Udruženje je podsjetilo na neophodnost dosljedne primjene zakonskih odredaba koje propisuju samoizolaciju, izdavanje rješenja, kao i prava osiguranika u slučaju privremene spriječenosti za rad, ako su izolovani kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njihovoj okolini. S tim u vezi, podsjetit ćemo na članove 42., 55. i 57. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine FBiH”, broj: 30/97, 7/02, 70/08, 48/11 i 36/19), te članove 47., 48. i 57. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine FBiH”, broj: 29/05).
U skladu sa članom 55. Zakona o zdravstvenom osiguranju i članovima 47., 48. i 57. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti osoba kod koje se pojave simptomi javlja se izabranom doktoru medicine primarne zdravstvene zaštite, koji u tom momentu otvara protokol za pacijenta, te na osnovu simptoma upućuje osobu na testiranje, otvara bolovanje, te osobu šalje u izolaciju. U slučaju pozitivnog testa, osobi se izdaje rješenje o samoizolaciji.
Rješenje o samoizolaciji na osnovu pozitivnog testa izdaje kantonalno ministarstvo zdravstva, na osnovu nalaza kantonalnog zavoda za javno zdravstvo. Rješenje se izdaje za osobu koja ima pozitivan nalaz i njenim bliskim članovima domaćinstva, bez obzira da li su pozitivni, ili ne.
Kantonalni sanitarni inspektori u provedbi nadzora nad provedbom mjera za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti donose rješenja o zabrani kretanja isključivo za osobe koje su bile u direktnom kontaktu sa oboljelima od COVID-a 19 ili sa osobama za koje postoji sumnja da su zaražene koronavirusom. Navedena rješenja izdaju se isključivo na osnovu epidemioloških izvještaja kantonalnih zavoda za javno zdravstvo.
Dalje, prema odredbi člana 57. Zakona o zdravstvenom osiguranju naknada plaće osiguranicima za vrijeme privremene spriječenosti za rad, ako su izolovani kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njihovoj okolini, isplaćuje se na teret sredstava kantonalnog zavoda osiguranja od prvog dana korišenja prava.
Shodno navedenom, a kako ne bi došlo do podnošenja tužbi za naknadu štete od strane poslodavaca, Udruženje zahtjeva da se prvenstveno preduzmu mjere kantonalnih premijera iz svoje nadležnosti u smislu uspostavljanja saradnje između nadležnih organa kako se ovaj problem ne bi ponavljao u budućnosti, te da se Uspostavi neki način da poslodavci koji su pretrpjeli štetu retroaktivno refundiraju sredstava koja su isplaćena za bolovanje osobama kojima nije izdato rješenje o samoizolaciji, a trebalo je biti.