Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

UPFBiH i sindikati iz realnog sektora predstavili zajedničke aktivnosti

UPFBiH i sindikati iz realnog sektora predstavili zajedničke aktivnosti
Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine organiziralo je predstavljanje zajedničkih aktivnosti sa sindikatima iz realnog sektora gdje je poručeno da predstojeće godine fokus treba biti na regulisanju tržišta rada zbog, kako je rečeno, odlaska mlade radne snage iz Bosne i Hercegovine.

"Prošla godina je značajno bila u fokusu pitanja povećanja cijena električne energije. Tom temom smo se puno bavili i napravili smo jako korektan rezultat. Bavili smo se i pitanjem šumarstva, drvne industrije u kontekstu izvoza. Na inicijativu UPFBiH smanjena je cijena putarine za deset posto na autocesti za kamione, autobuse i kombije. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je povećalo kvote za zapošljavanje stranaca na našu inicijativu, iako smo mi tražili značajno veće kvote, jer mislimo da je potrebno. Potpisali smo sedam kolektivnih ugovora sa sindikatima iz realnog sektora. To je više ugovora nego što imaju sve zemlje regiona zajedno. Na osnovu potpisanih ugovora najniže plaće prema djelatnostima se kreću od 630 do 775 KM, dok je minimalna plaća prema Uredbi Vlade FBiH 543 KM. Potpisani ugovori obuhvataju gotovo 80 posto zaposlenih u realnom sektoru. Također, na našu inicijativu produženo važenja Upute o načinu realiziranja obustavljanja polazaka, povrataka, odnosno voznih redova, u uvjetima proglašene nesreće izazvane pandemijom korona virusa i etapnog početka održavanja javnog linijskog prijevoza putnika. Pripremili smo dokument 'Šta poslodavci očekuju od vlasti' i dva mjeseca prije izbora u BiH uputili ga svim političkim strankama. Ovaj dokument sadrži prijedloge 40 zakonskih rješenja, odnosno, mjera čije bi donošenje u značajnoj mjeri doprinijelo poboljšanju poslovnog ambijenta i smanjenju cijene rada", kazao je predsjednik UPFBiH Adnan Smailbegović.

Imperativno pitanje je rasterećenje privrede u smislu smanjenja doprinosa što, kako je rekao, Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine već godinama predlaže.

"Svjedoci smo da je zakon prije četiri pet godina upućen u parlamentarnu proceduru, da nikada nije ugledao svjetlo dana i bojimo se da će potrajati njegovo usvajanje. Mi smo pripremili jedno rješenje, koje bi trebalo da bude temporalnog karaktera na godinu dana ili nešto više, do usvajanja novog zakona, a sastojalo bi se od sljedećeg: da se omogući svim privrednim društvima, obrtnicima, da povećaju plate u odnosu na, naprimjer, decembar ove godine za 400 KM i da se na taj iznos plata ili ne plaćaju doprinosi ili da se plate neki simbolični doprinosi", rekao je Smailbegović.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Samir Kurtović istakao da postoji izuzetan socijalni dijalog i da će dobra saradnja biti nastavljena. Dodao je da su potpisivanjem sedam kolektivnih ugovora riješili mnoga pitanja koja su bila problem u proteklom periodu.

"Potpisano je sedam kolektivnih ugovora i riješili smo mnoga pitanja koja su bila problem u proteklom periodu. Sindikati kao što su tekstilci, građevina, šumarstvo, metalci, trgovina, saobraćaj, hemija i nemetal, sve su to sindikati koji s potpisali kolektivne ugovore sa udruženjima poslodavaca. Nastavit ćemo dobru saradnju da poboljšamo status svih uposlenika, posebno u realnom sektoru", kazao je Kurtović.

Smailbegović je naveo da će Udruženje nastaviti sa aktivnostima na ukidanju ili smanjenju parafiskalnih nameta na svim nivoima, suzbijanju sivog tržišta i rada na crno, pojednostavljenju, ubrzanju i višem stepenu transparentnosti kompliciranih administrativnih procedura pri registraciji firmi i stvaranju uslova za investiranje u FBiH, unaprjeđenju uslova za razvoj energetskog sektora, kao velike razvojne šanse u FBiH te nastaviti saradnju sa reprezentativnim sindikatima iz realnog sektora na zaključivanju granskih kolektivnih ugovora s ciljem zaštite standarda radnika u FBiH.

"Tražit ćemo hitne izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH u cilju smanjenja broja dana obaveza naknade plaće za vrijeme bolovanja koja pada na teret poslodavca sa 42 dana na 15 dana. Također, smatramo neophodnim izmjene Zakona o PDV-u, kojima između ostalog tražimo pomjeranje datuma plaćanja PDV-a na zadnji dan u mjesecu, kao i hitno donošenje izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama, kako bismo ga učinili transparentnijim i smanjili mogućnosti za koruptivne radnje" kazao je Smailbegović.

Predstavljanju aktivnosti prisustvovali su rukovodstvo UPFBiH, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Samir Kurtović, predstavnici sindikata iz realnog sektora, brojni privrednici i mediji.