Šta znači biti "business friendly", bila je jedna od tema 4. Gospodarskog foruma općine Žepče, održanog 12. oktobra 2017. godine. Organizatori skupa su Razvojna agencija Žepče i Općina Žepče zajedno sa partnerskim organizacijama CRS i NALED – Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj.
Forum je bio posvećen temi "Ja sam bussines frinedly, a ti?" s fokusom na tri važna segmenta, a to su uloga jedinica lokalne samouprave u razvoju konkurentnosti regija, akt o malim poduzećima (SBA) – odgovor na sve veću depopulaciju, ali i šta danas znači biti business friendly.
Na stručnom skupu učestvovali su predstavnici udruženja poslodavaca, međunarodnih organizacija, institucija vlasti, privrednih komora, općina i gradova i drugi relevantni sugovornici iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore koji traže rješenja za stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženje u zemljama regije.
Branka Janko, direktorica agencije RAŽ, kaže da je namjera ovog foruma da se na jednom mjestu okupe ljudi koji su direktno uključeni u biznis i stvaranje istog.
"Forum je prilika da se ukaže na značaj business frendly okruženja, a općina Žepče je više nego dobar primjer uspješnog BFC certifikata koji svoje iskustvo želi prenijeti i izvan granica naše zemlje. Današnjom temom smo htjeli da kažemo da lokalne samouprave i gradovi moraju biti prijatelji biznisu", rekla je Janko.
Na jednom od panela razgovarano je i o Aktu o malom biznisu – SBA.
„Ovaj akt je jedan od ključnih za stvaranje povoljnog poslovnog okruženja u F BiH i za njen razvoj. To je sveobuhvatni okvir politika koje države trebaju donositi i razvijati kako bi se poboljšala poduzetnička klima te omogućio brži rast i razvoj malih i srednjih poduzeća, te samim time poboljšalo investiranje, ulaganje i zapošljivost radne snage", istakao je koordinator za SBA Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta Adis Faktić
Međutim, direktor Udruženje poslodavaca FBiH Mladen Pandurević ističe da, iako u (F)BiH postoje pozitivne strane poslovnog ambijenta, dominiraju negativne koje djeluju destimulativno na investitore.
„Komplikovano ustavno uređenje, način donošenja odluka, političke, nacionalne i ostale podjele, visoki porezi i drugi nameti, samo su neki od razloga koji odbijaju investitore. Na primjer, za madata aktuelne Vlade FBiH niti jedan zakon ili drugi zakonski akti nije usvojen, a da nije imalo novo opterećenje za poslodavce", istekao je Pandurević.
Učesnici su bili složni u zaključku da uspješna lokalna zajednica čini društvo konkurentnim, ali da je neophodna spremnost vlada da olakšaju poslovanje i stvore uvjete za stvaranje novih i razvoj postojećih poduzeća.