Studentskom praksom brže do posla
Potpisivanjem sporazuma 17. juna 2019. godine u Sarajevu ozvaničen je početak saradnje predstavnika akademske zajednice, poslovne zajednice, studentskih asocijacija i organizacija civilnog društva s ciljem uvođenja redovne studentske prakse, čime se želi doprinijeti većem zapošljavanju kao i ostanku mladih u Bosni i Hercegovini.
Međusektorska saradnja u sticanju prakse dio je projekta nazvanog 'Studentskom praksom brže do posla' koji provode udruženja 'Prava za sve' iz Sarajeva i 'Budućnost' Modriča, uz finansijsku podršku Evropske unije.
Direktorica Udruženja 'Prava za sve' Diana Šehić kazala je novinarima da se radi o uspostavljanju tzv. ERSE mreže (edukacija, reforma, sigurnost, egzistencija), koja obuhvata sve ono što je mladim ljudima potrebno.
- Ta mreža uvezuje akademsku zajednicu, poslovnu zajednicu, asocijaciju studenata da bismo doprinijeli reformi visokog obrazovanja u BiH, u dijelu koji definira provođenje redovne studentske prakse - naglasila je.
Dodaje da bi ta studentska praksa trebalo da bude zasnovana na dobrim modelima iz država Europske unije, a prilagođena ovdašnjem konceptu, obrazovnom sistemu i tržištu rada.
Ispred Udruženja poslodavaca FBiH Sporazum je potpisao pomoćnik direktora Zlatan Dedić koji je precizirao da su članovi Udruženja uglavnom iz realnog sektora, a današnjim sporazumom izrazili su spremnost da studentima omoguće praktičan rad. Vjeruje da će tako steći iskustvo i što prije se uključiti u proces rada.
Resorna federalna ministrica Elvira Dilberović smatra da će taj projekt osnažiti studentsku praksu u Bosni i Hercegovini. Kaže da Ministarstvo pozdravlja tu sponu između studenata, visokoškolskih institucija i poslodavaca, te poziva da to podrže i ostali relevantni faktori.
ERSE mreža trenutno ima 35 članica (poslodavci, unije poslodavaca) iz Federacije BiH i RS, akademske zajednice iz oba entiteta, te organizacije civilnog društva koje se bave pitanjima mladih.