Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Javne rasprave u Širokom Brijegu i Mostaru: Predloženi zakoni dodatno opterećuju realni sektor

Javne rasprave u Širokom Brijegu i Mostaru: Predloženi zakoni dodatno opterećuju realni sektor

U Širokom Brijegu i Mostaru, Udruženje  poslodavaca FBiH je zajedno sa partnerskim institucijama Privrednom komorom Federacije BiH, FIPA-om ,Vijećem stranih investitora i Udruženjem predstavništva njemačke privrede u BiH 07. novembra 2017. godine organizovalo javnu raspravu o Nacrtu zakona o porezu na dohodak, Nacrtu zakona o doprinosima i Zakonu o porezu na dobit.

 

 

Udruženje je iznijelo brojne primjedbe i amandmane na predložena zakonska rješenja.

"Pokušavamo na bazi argumenata da dokažemo Vladi Federacije BiH da treba napraviti rasterećenje privrede, te da ispuni obavezu koju je preuzela Reformskom agendom. Tražimo rješenja koja će dovesti do toga da radnici imaju više, time i više troše, da kreiraju nova radna mjesta, da se više pune budžet i vanbudžetski fondovi. Tražimo da se vrate porezne olakšice. Nemamo ništa protiv da se proširi osnovica, da nema neoporezivih davanja, ali stopa mora biti manja", kazao je direktor Udruženja Mladen Pandurević.

Što se tiče Zakona o porezu na dobit, Pandurević je kazao kako se od predlagača Zakona traži smanjenje stope poreza na dobit sa deset na osam posto te vraćanje određenih poreznih olakšica temeljem izvoza, investicija i zapošljavanja invalida.

"Pritiskom MMF-a ukinut je dobar dio povlastica za poslodavce. Posljedica toga je da vlade pune budžete i hvale se time, a smanjuju se drugi makroekonomski pokazatelji. Mi kažemo, omogućite nam poreske olakšice koje postoje i u drugim zemljama, da nam se vrati poreska olakšica kod reinvestiranja", zaključio je Mladen Pandurević.

Direktor Sektora za ekonomske i pravne poslove u Privrednoj komori FBiH Željko Raguž naglasio je da je Vlada FBiH u Nacrtu zakona o porezu na dohodak predložila uvođenje oporezivanja dividendi, prihoda od kapitalne dobiti, pa čak i kamata na štednju u bankama, što, po Raguževim riječima, nisu dobra rješenja.

 

Raguž je naveo kako u drugom bh. entitetu ne postoji oporezivanje dividende, kao ni porez na kamatu, te da bi oporezivanje tih prihoda moglo prouzročiti prebacivanje sjedišta kompanija iz Federacije BiH u Republiku Srpsku.

"Predloženi zakoni destimuliraju štednju, destimuliraju investicije, a uvođenje oporezivanja dividendi negativno bi djelovalo na i onako zamrlo tržište kapitala", poručio je Raguž.

Udruženje poslodavaca FBiH će po završetku javnih rasprava svoje amandmane i prijedloge dostaviti nadležnim institucijama.