Predstavnici UPFBiH, Svjetske banke i MMF-a o mjera za saniranje ekonomskih posljedica pandemije koronavirusa koje je predložilo Udruženje
Udruženje poslodavaca FBiH organizovalo je 16. jula 2020. godine sastanak putem Zoom aplikacije sa šefom ureda Svjetske banke u BiH Emanuelom Salinasom i rezidentnim predstavnikom MMF-a u BiH Andrewom Jewellom. Ispred Udruženja poslodavaca FBiH na sastanku su prisustvovali predsjednik Adnan Smailbegović, direktor Mladen Pandurević, kao i članovi Safudin Čengić, Eldin Hadžiselimović, Branimir Muidža, Stjepan Kumrić, Nihad Begić, Matea Tadić-Antičević, Damir Vidačak, Rijad Hasić i Mubera Brković.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović predstavio je set mjera za saniranje ekonomskih posljedica pandemije koronavirusa koje je predložilo Udruženje, a koji podrazumijeva kratkoročne, srednjorečne i drugoročne mjere.
Kratkoročne mjere podrazumijevaju mjere za poboljšanje likvidnosti, povećenja zaposlenosti i održivosti privrede, dok se srednjoročne baziraju na usvajanje inicijative Udruženja poslodavaca FBiH „20+5+6" koje će rezultirati smanjenjem nezaposlenosti, povećanjem plaća, smanjenjem troškova poslovanja, smanjenjem sive ekonomije, poboljšanjem fiskalne discipline, pojednostavljenjem i smanjenjem administrativnih procedura i harmonizacijom propisa i usklađivanjem sa direktivama EU. Dugoročne mjere podrazumijevaju unapređenje i diverzifikacija finansijskog sektora, uvođenje inovacijskog sistema i inovacijske politike u funkciji jačanja istaživačko-razvojnih aktivnosti i povezivanja privrede i naučno-istraživačkih institucija, digitalizaciju javne uprave i poslovanja privatnih preduzeća itd.
Poslodavci su iznijeli brojne brobleme i izazove sa kojima se suočavaju tokom trajanja kriznog stanja, te istakli da je neophodno što prije usvojiti mjere koje je predložilo Udruženje, a kako bi se popravila poslovna klima.
Šef ureda Svjetske banke u BiH Emanuel Salinas i rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewell dali su punu podršku inicijativama i predlozima poslodavaca, te je zaključeno da će se nastaviti dijalog s Udruženjem poslodavaca FBiH s ciljem uklanjanja sistemskih prepreka s kojima se realni sektor suočava. Također je dogovoreno da se svi prijedlozi mjera koje je sačinilo Udruženje dostavi uredima MMF-a i Svjetske banke kako bi se urgentno djelovalo kod predstavnika vlasti na njihovom usvajanju.
Svi učesnici su se složili da je konferencija prvi korak za kontinuiran dijalog i buduće zajedničko djelovanje.