Udruženje poslodavaca Federacije BiH
Tel. +387 33 552 460
Fax. +387 33 552 461

Poslovno okruženje u FBiH i tržište BiH i EU: Stanje, prilike i perspektive

Poslovno okruženje u FBiH i tržište BiH i EU: Stanje, prilike i perspektive Udruženje poslodavaca u FBIH je u Sarajevu 09.12.2024. godine organizovalo poslovnu konferencija o temi: "Poslovno okruženje u FBiH i tržište BiH i EU: Stanje, prilike i perspektive”.

Konferenciji je prisustvovao veliki broj učesnika predstavnika Delegacije EU u BiH, predstavnici diplomatsko konzularne mreže u BiH, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima, predstavnici federalnih i kantonalnih institucija, predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH, Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH, Obrtničke komore FBiH, Američke privredne komore, Predstavnici Unije poslodavaca RS, Vijeća stranih investitora, te predstavnici akademske zajednice sindikata i poslodavaca.

Uvodna izlaganja o ovoj važnoj temi dali su predsjednik Udruženja poslodavaca u FBiH Adnan Smailbegović, premijer Vlade FBiH Nermin Nikšić i zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Adebayo Babajide.

U uvodnom obraćanju na  Konferenciji "Poslovno okruženje u FBiH i tržište BiH i EU: Stanje, prilike i perspektive" predsjednik Udruženja poslodavaca u FBiH Adnan Smailbegović je kroz detaljnu prezentaciju predstavio aktuelnu situaciju i poslovno okruženje.  I ovaj put prioriteti su rasterećenje poslodavaca skupih fiskalnih i parafiskalnih nameta i nedostatak radne snage, ali i pitanja skupe zdravstvene zaštite, zaštite na radu, i dr.  Drugo aktuelno pitanje je pitanje nedostatka radne snage i u tom kontekstu važnosti unaprjeđenja rada i zapošljavanja domaće radne snage i pojednostavljenja procedura za uvoz stranih radnika. Predsjednik Smailbegović naglasio je i pitanja usklađivanja poslovanja u FBIH sa izazovnim evropskim i drugim ino tržištem.

Također, Predsjednik Udruženja ukazao je na zabrinjavajuće podatke o padu industrijske proizvodnje i izvoza, te smanjenju zaposlenosti u prerađivačkoj industriji, kao i na  značaj  zakonske regulative za poboljšanje tržišta rada i zadržavanje domaće radne snage.

Premijer FBiH Nermin Nikšić istakao je da Vlada Federacije ostaje opredijeljena strateškim prioritetima koje je Vlada prezentovala na početku u svom programu, a to su fiskalna reforma, javne investicije, podrška poljoprivrednoj proizvodnji, stvaranje pretpostavki za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, i energetska tranzicija, odnosno stvaranje pretpostavki za ulaganje u obnovljive izvore energije. Premijer je ukazao i na važnost osiguranja balansa između potreba u sektoru socijalne zaštite PIO/MIO i dr. u odnosu na javne prihode. Evropski put BIH je ključan interes Vlade i učinit će sve da usklade intrese vlasti, poslodavaca i sindikata kako bi ostvarili novi zamah u Evropskim integracijama.

Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Adebayo Babajide rekao je da Unija podržava BiH kroz investicije država članica, podršku institucija Unije ali i kroz implementaciju Plana rasta za koju je izrazio nadu da će se aktivirati u BIH, čime bi se omogućile brže reforme  bitne za poslovnu i ukupnu društvenu zajednicu.  

U okviru konferencije održan je i stručni panel „Poslovno okruženje u BiH/FBiH: Ostvareni rezultati u 2024. godini i ključni ciljevi i izazovi u 2025. godini", na kojem su govorili:
  • potpredsjednica Upravnog odbora UPFBiH i direktorica GS TMT gđa. Snježanu Kopruner,
  • ekonomska savjetnica u Delegaciji EU u BiH gđa. Aida Soko,
  • zastupnica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i  predsjedavajuća Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj gđa.Ermina Salkičević-Dizdarević,
  • predstavnik Saveza samostalnih sindikata BiH, gosp. Samir Kurtović i
  • prof.dr. Faruk Hadžić, Sarajevo School of Science and Technology (SSST)
To je bila prilika da jedna od najaktivnijih poduzetnica gđa. Snježana Kopruner govori o preprekama i izazovima pri investiranju i novom zapošljavanju, ali također i o važnosti brige o radnicima, radnoj snazi kao jednom od ključnih izazova u poslovanju ne samo u BIH već i šire.

Gđa. Ermina Salkičević Dizdarević  govorila je o planovima zajedničke komisije, poteškoćama u radu i izazovima za 2025. godinu, te naglasila važnost saradnje privrednika iz čitave BiH sa predstavnicima vlasti.

Prof.dr. Hadžić ukazao je na probleme fiskalnih i parafisklanih opterećenja. Tokom panela godovrio je o najprihvatljivijim modelima za rasterećenje privrede i iskorak po predmetnim pitanjima i u tom kontekstu pitanja fisklanih reformi, Zakona o fisklaizaciji transakcija u FBIH i dr. teme su koje trebaju dominirati politikama i propisima u ovoj oblasti u narednom periodu.

Gđa. Aida Soko je u svom obraćanju naglasila ključne prioritete BiH kada je u pitanju evropski put BiH a posebno neformalne evropske integracije, kroz rješavanje konkretnih smetnji za nastup naših privrednika na evropskom tržištu a u ovom času to su pitanja CBAM-a, boravka naših radnika u zemljama EU, zelenoj ekonomiji i drugim velikim izazovima za BIH, koji su velika šansa za naš iskorak na evropsko tržište. Evropska unija garantira podršku BiH a od Bosne i Hercegovine očekuje se realizaciji minimuma uvjeta za povlačenje svake vrste podrške sa strane EU.

Konferencija je bila prilika da se na kraju godine zajednički analizira i ocijeni stanje u poslovnom  okruženje u FBiH, odnosno čitavoj Bosni i Hercegovini, kao i za procjenu  ključnih prioriteta za unapređenje poslovanja u narednoj godini kako u BiH/FBiH tako i na europskom tržištu.

Konferencija je otvorena  prikazivanje filma Jasmile Žbanić "Blum: Gospodari svoje budućnosti” što su na kraju i ključne poruke Konferencije da nadležne institucije, predstavnici Vlasti, poslodavaca, sindikata i civilnog sektora svako iz svoje perspektive može i treba učiniti više kako bismo unaprijedili poslovno unaprjeđenje i generalni standard građana u BIH.