Na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održane 30.03.2016. godine, donesen je Zakon o komunalnoj djelatnosti u KS. Međutim, poslodavci iz ovog kantona izražavaju nezadovoljstvo određenim odredbama, te su pokrenuli inicijativu za izmjenu pomenutog zakona.
Naime, u djelu Zakona Poglavlje III – Osnove i mjerila za određivanje komunalne naknade, utvrđuje se način i visina naknade za odvoz smeća iz preduzeća. Primjenom ovih odredbi poslodavci iz KS-a smatraju da su višestruko oštećeni. Kako navode:
Da je ovo potpuno naprimjereno i da se uvode novi nameti na poslodavce pokazuje jedan od primjera:
Na primjer, ako neka proizvodna firma ima 10.000m2 proizvodnog prostora (naknada je 0,8 ili 0,9 KM/m2) i na primjer magacinskog prostora 5.000m2 (0,2 KM/m2) mjesečno mora plaćati odvoz smeća 9.000,00 KM plus PDV.
Poslodavci smatraju da je jedino ispravno rješenje plaćati naknadu po količini, odnosno zapremini odvoza smeća ili težini odvezenog smeća.
Primjedbe na Zakon o komunalnoj djelatnosti KS:
1. Član 28. (Jedinica mjera za određivanje komunalne naknade) - U Zakonu je jedinica mjere za odvoz smeća m2 izgrađene korisne površine. Poslodavci su mišljenja da jedinica mjere treba biti količina odnesenog otpada. Na ovaj način se plaća izvršena usluga, a prema Zakonu je uveden porez na korisnu površinu.
2. Član 29. (Utvrđivanje komunalne naknade) – Član je potrebno izmijeniti, te da glasi: "Komunalna naknada se utvrđuje po jedinici mjere na osnovu broja odvezenih kontejnera, kanti ili vreća.”
U ovom članu Zakona stoji i to da se obračun vrši po broju bodova zavisno od zone građevinskog zemljišta u kojoj se objekat nalazi. Za proizvodnju, odvoz otpada nikako nemože zavisiti od zone. Prilikom davanja dozvole za proizvodnju već su naplaćeni nameti saglasno zoni. Naplata odvoza smeća po zonama za proizvodne djelatnosti nemaju nikakve osnove, jer se time nameću dodatni troškovi u proizvod čime se cijena proizvoda povećava i proizvod postaje ne konkurentan, pogotovo u izvozu. To je najviše izraženo u metaloprerađivačkoj I drvoprerađivačkoj branši. Firme koje pripadaju ovim branšama svoj otpad prodaju, koriste za grijanje ili za proizvodnju briketa, peleta i slično.
Prijedlog poslodavaca za utvrđivanje komunalne naknade je količina otpada, a to je jednostavno realizovati na osnovu broja kontejnera za otpad koji se odveze u toku mjeseca. Zapremina kontejnera je standardna. Kontejner za otpad 1,1m3 tj. 1100 lit. Plaća se po broju odvezenih kontejnera u mjesecu.
U objektima gdje se ne može postaviti kontejner, otpad pakovati u plastične vreće.
3. Ostali članovi ovog
Zakona od članaova 30, 31, 32, 33 pa dalje trebaju se korigovati prema
gore napisanom, smatraju poslodavci iz Kantona Sarajevo.