Otvorena javna rasprava o Zakonu o unutrašnjoj trgovini FBiH
Federalno ministarstvo trgovine otvorilo je javnu raspravu o Zakonu o unutrašnjoj trgovini, nakon što su oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojila Nacrt zakona.
Nacrtom zakona o unutrašnjoj trgovini, između ostalog, uređuju se uslovi i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, preciziraju prava i obaveze trgovaca, oblici trgovine, način formiranja i isticanja cijena, otvara se mogućnost za elektronsku trgovačku evidenciju, kao i praćenja trgovine i tržišta, propisuju se pravila za one koji se bave e-trgovinom, kao i mjere zabrane nepoštenog trgovanja, nadzor i upravne mjere, kao i upravni i inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona.
Usvojeni tekst Nacrta zakona ponuđen je na uvid građanima na web stranici Ministarstva www.fmt.gov.ba
Javna rasprava će trajati 60 dana, a parlamentarci su svojim zaključcima zadužili predlagača da prilikom izrade Prijedloga zakona uzme u obzir sugestije, primjedbe i prijedloge iznesene u javnoj raspravi.
Pozivaju se svi zainteresovani da svoje sugestije, primjedbe i prijedloge na tekst Nacrta zakona dostave elektronski, putem propisanog obrasca na e-mail: kabinet@fmt.gov.ba ili pisanim putem na adresu: Federalno ministarstvo trgovine, 88000 Mostar, Dr Ante Starčevića bb.
Zainteresovani mogu sudjelovatio i u javnim raspravama koje su organizovane u pet gradova Federacije BiH. Prva će se održati 6.6. u Mostaru u prostorijama Privredne komore.
Podsjećamo, Parlament Federacije Bosne i Hercegovine je nakon razmatranja Nacrta zakona o unutarnjoj trgovini u Federaciji BiH i to u nastavku 10. redovne sjednice Predstavničkog doma od 22.04.2024. godine i 8. redovnoj sjednici Doma naroda od 16.05.2024. godine, prihvatio Nacrt zakona uz ocjenu da isti može poslužiti kao osnova za izradu Prijedloga zakona.
Najviše pažnje u parlamentarnoj raspravi izazvao je član 17. Nacrta koji propisuje radno vrijeme prodajnih objekata tako da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje.
‘’Usvojeni Nacrt zakona praktično sublimira sva ranija rješenja u sferi obavljanja djelatnosti trgovine, ali i uvodi sasvim nove odredbe i mjere koje se nisu mogle sprovesti izmjenama i dopunama važećeg propisa. Predložena je neradna nedjelja kao pravilo u radu prodajnih objekata. Definisali smo i izuzetke ’’, kazao je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Predloženo je da se neradna nedjelja ne odnose na cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao ni na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima.
Tokom rasprave poslanici su postavili pitanje hoće li uvođenje neradne nedjelje otvoriti prostor za malverzacije onih koji su izuzeti poput benzinskih pumpi, no parlamentarci koji dolaze iz gradova i kantona gdje je neradna nedjelja uvedena ranije kazali su da se to nije desilo u praksi, te da su kupci već navikli da kupovinu obavljaju drugim danima, a radnicima u trgovini omogućeno je da nedjelju provode sa svojim porodicama.