Čoviću upućeni prijedlozi UPFBiH za izlazak iz ekonosmke krize i poboljšanje poslovnog ambijenta
Udruženje poslodavaca FBiH uputilo je zamjeniku predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH i predsjedniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću prijedloge UPFBiH za izmjene i dopune zakona kojima će se omogućiti olakšanje i poboljšanje poslovnog ambijenta.
Ranije je Čović na sastancima sa predstavnicima Udruženja poslodavaca i drugim liderima političkih stranaka koje čine Vladu FBiH podržao prijedloge Udruženja za što brži izlazak iz ekonomske krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.
Radi se o setu fiskalnih zakona, odnosno primjedbe UP FBiH u formi amandmana na prijedlog zakona o doprinosima gdje se traži da zbirna stopa doprinosa bude maksimalno 30 posto, zatim na zakon o porezu na dohodak gdje se traži da se propiše da se princip blagajne ne primjenjuje u slučaju isplate dividendi i povećanje ličnog odbitka sa 8.400,00 KM na 12.000,00 KM, te na prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, gdje se traži umanjenje poreske obaveze u skladu sa investiranjem koje izvrši porezni obveznik. Udruženje također zahtjeva u svojim prijedlozima i povećanje minimalne plaće.
UPFBiH traži i usvajanje zakona izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, Zakona o fiskalnim sistemima FBiH, Zakona cestovnom prijevozu FBiH, Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom FBih, Zakona o privatizaciji FBiH i Zakona o poreznoj upravi FBiH koje je predložilo UPFBiH i koji se nalaze u parlamentarnoj proceduri u Domu naroda. Radi se izmjeni jednog do tri člana ovih zakona koje bi značajno doprinijele rasterećenju privrede i poboljšanju poslovnog ambijenta.
Udruženje je i u formi amandmana pripremilo i tekst zakona o PDV-u kojim se, između ostalog, traži pomjeranje roka za plaćanje PDV-a sa desetog na posljednji dan u mjesecu, plaćanje poreza po naplati fakture za male poreske obaveznike, povećanje praga za ulazak u PDV sistem na 100.000 KM.
U dopisu upućenom Čoviću, Udruženje također traži nastavak isplate poticaja do kraja godine i to ciljano onim privrednim subjetima koji su pretrpjeli najveće štete zbog krize i koji sami ne mogu izaći iz krize, te ponovno organizovanje sastanka kako bi se pronašla što kvalitetnija rješenja za što izlazak iz nastale ekonomske krize.