FBiH zaostaje u razvoju tržišta kapitala: Stručnjaci upozoravaju da je vrijeme za odlučne reforme
Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, u saradnji sa Udruženjem poslodavaca u FbiH, organizovao je 07. aprila 2025. godine tematsku sjednicu pod nazivom "Izazovi i potencijali tržišta vrijednosnim papirima u Federaciji BiH".
Iako tržište kapitala u Federaciji BiH formalno postoji više od dvije decenije, ono i dalje ne ispunjava svoju osnovnu funkciju – efikasno prikupljanje kapitala za razvoj privatnog sektora. Stručnjaci su naglasili da Federacija kaska za Republikom Srpskom, gdje se institucionalna i zakonodavna infrastruktura brže prilagođava izazovima modernog tržišta.
U FBiH dominira tržište sa niskom likvidnošću, ograničenim brojem investitora i niskim stepenom transparentnosti. Zastarjela zakonska regulativa, koja se nije značajno mijenjala više od decenije, predstavlja najveću prepreku razvoju. Većina zakona je bazirana na zastarjelim rješenjima iz Hrvatske, koja je u međuvremenu svoje propise uskladila s pravnom stečevinom EU.
Kao ključne prepreke razvoju tržišta kapitala, predsjednik Uprave ASA Banke i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH Samir Mustafić istakao je sljedeće:
• neusaglašene i zastarjele zakone (o tržištu vrijednosnih papira, investicijskim fondovima i privrednim društvima),
• nedovoljna likvidnost i niska tržišna aktivnost,
• nedostatak institucionalnih investitora,
• slabu finansijsku pismenost,
• ograničen pristup tržištu kapitala za mala i srednja preduzeća,
• nedostatak kvalitetnih investicionih instrumenata.
Posebno je naglasio potrebu za izradom nove Strategije razvoja tržišta kapitala Bosne i Hercegovine, u saradnji sa svim relevantnim institucijama – Ministarstvom finansija, Komisijom za vrijednosne papire, berzama i tržišnim učesnicima, te da inspiraciju treba tražiti u strategijama koje već provode Srbija i Hrvatska, a koje se temelje na poticanju investicijskog okruženja, mobilizaciji tržišnih aktera i uvođenju inovativnih instrumenata.
Također je istakao potrebu izmjene Zakona o deviznom poslovanju, kako bi se omogućilo i fizičkim licima da ulažu u vrijednosne papire izvan granica Bosne i Hercegovine, jer kapital treba da ima slobodnu cirkulaciju, ali uz istovremenu zaštitu domaćih investicija kroz odgovarajući regulatorni okvir. Takve mjere bi, prema njegovim riječima, dodatno povećale svijest građana o značaju investiranja.
Slične stavove iznijeli su i drugi učesnici tematske sjednice. Slaven Raguž je naglasio potrebu izmjena legislative u ovoj oblasti, dok je prof. dr. Zinka Grbo, uz napomenu da od normativnog okvira zavisi manevarski prostor na tržištu, konstatovala 'neatraktivnost jurisdikcije za investitore', od čega ne boluje samo bosanskohercegovačko već i uporedna tržišta.
Prof. dr. Svetlana Cenić, također učesnica skupa, kazala je da je tržište vrijednosnih papira najlošije u regionu i da je unutar Bosne i Hercegovine, uređenije u Republici Srpskoj iako Federacija BiH ima bar dva puta jaču privredu.
"Bosna i Hercegovina ima najlošije ocene u jugoistočnoj Evropi, a unutar BiH - RS ima daleko uređenije tržište kapitala. To je nelogično, jer FBiH ima minimum dva puta jaču privredu, tako da očigledno nešto nije u redu. Nema poverenja u tržište kapitala, samim tim što ne postoji drugostepeni organ. Kada plaćate porez, odnosno dođe vam zapisnik, vi imate dve instance: žalite se na zapisnik, pravite primedbe, a onda imate drugostepeni organ. Ovde ne. Ovde mora ići sudski proces, jer je zadnja reč Komisije. Pa onda ide sudski proces, a pošto je upravni spor u pitanju, on traje stotinu godina. I onda strani investitori neće da dođu. Mnogo puta je bilo pitanje - ko je lud da rizikuje da ulaže na tržište kapitala, ako nema kome da se žali ili ne može da zaštiti svoja prava. To je ocena generalno Evropske investicione banke, Svetske banke, koje su rangirale tržište smatrajući da nije transparentno, da investitori nemaju zaštitu i da nije usklađeno sa pravilima EU", naglasila je Cenić.
Predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Admir Čavalić kazao je da nakon ove sjednice najveći teret treba da bude na Ministarstvu finansija FBiH, u smislu predlaganja izmjena zakonske regulative koja se tiče ove oblasti.
"Kao zastupnik smatram da moramo raditi na inoviranju i da idemo u toku sa globalnim finansijama, globalnim tržištem hartija od vrijednosti... Mislim da su građani diskriminirani u smislu mogućnosti investiranja i zbog toga se, nažalost, kao nuspojava dešava da se sve više okreću nekretninama, uključujući i dijasporu. Moramo djelovati u pravcu dinamiziranja kapitala i da se kapital upotrijebi na najbolji mogući način" kazao je Čavalić.